Blog

Zielone tablice – kto z nich może korzystać?

Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzono w Polsce tak zwane zielone tablice rejestracyjne przeznaczone dla właścicieli samochodów elektrycznych oraz napędzanych wodorem. Z podobnych oznaczeń może także korzystać pewna grupa osób zajmujących się sprzedażą pojazdów. Co wyróżnia te tablice? Jakie przywileje mają właściciele samochodów elektrycznych i na wodór, korzystający z zielonych tablic rejestracyjnych? Zachęcamy do lektury!

Zielona tablica rejestracyjna – co to jest?

Od 2020 roku każdy właściciel, który ma w swoim garażu samochód elektryczny lub korzysta z pojazdu napędzanego wodorem, otrzymuje zieloną tablicę rejestracyjną. Warto zaznaczyć, że tablice te nie różnią się praktycznie niczym od tych standardowych wydawanych przez urząd, są to czarne napisy na zielonym tle. Właściciele tych tablic mają pewne przywileje, które omówimy w dalszej części artykułu. Wiele osób, które zakupiło samochód elektryczny jeszcze przed rokiem 2020, zastanawia się, czy wymiana starszych oznaczeń na zielone tablice rejestracyjne jest obowiązkowa. Na razie nie ma takiego przepisu, który nakazywałby wymiany starych tablic na zielone, mimo wszystko właściciele “elektryków” mogą podjąć ten krok. Dzięki temu ich samochody będą wyróżniać na tle pozostałych, a oni zyskają przywileje.

Zielone tablice dla profesjonalistów

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że nie tylko samochody elektryczne czy napędzane wodorem mogą zostać wyposażone w charakterystyczne, zielone tablice. 11 lipca 2019 roku wprowadzono także profesjonalne tablice rejestracyjne przeznaczone dla producentów i sprzedawców nowych samochodów. Bardzo często korzystają z nich również właściciele komisów. Tablice te jednak różnią się od tych, które są montowane w samochodach elektrycznych, ponieważ posiadają one zielone litery i cyfry na białym tle, dzięki temu można obie rejestracje od siebie odróżnić. Tablice dla profesjonalistów mogą być wykorzystywane wielokrotnie do jazd testowych. Dzięki temu właściciele komisów czy salonów samochodowych nie muszą za każdym razem rejestrować danego pojazdu.

Naklejki legalizacyjne

Zielone tablice rejestracyjne przeznaczone dla pojazdów elektrycznych oraz napędzanych wodorem można bardzo łatwo od siebie odróżnić. Obie mają naklejki legalizacyjne oznaczone kolorami czerwonym i żółtym. Tablica rejestracyjna z kolorem czerwonym przeznaczona jest dla samochodów elektrycznych, natomiast żółta dla tych napędzanych wodorem. Ciekawostką jest natomiast to, że w samochodach hybrydowych nie można zamontować takich tablic, muszą one być wyposażone w tradycyjne rejestracje. 

Przywileje

Podstawowym przywilejem dla właścicieli samochodów elektrycznych wyposażonych w zielone tablice jest możliwość poruszania się po buspasach. Nie da się ukryć, że bardzo często można dzięki temu uniknąć sporego korku, zwłaszcza w większych miastach. Co więcej, takie pojazdy mogą także wjeżdżać do specjalnych, zielonych stref, które znajdują się w niektórych miejscowościach w Polsce. Na pewno dużą zaletą jest też to, że większych polskich miastach na przykład w Warszawie lub Wrocławiu właściciele aut z zielonymi tablicami mogą pozostawić pojazd bezpłatnie w strefach płatnego parkowania. Warto jednak przeczytać dokładnie oznaczenia.

Na polskich drogach coraz więcej można spotkać pojazdów z zielonymi tablicami. Są one przeznaczone dla samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem. Osoby poruszające się takimi autami mogą między innymi korzystać z buspasów. Z podobnych tablic już od 2019 roku korzystają także właściciele salonów samochodowych oraz komisów. Są to tak zwane tablice uniwersalne do wielokrotnych jazd próbnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *