Blog

Kradzież auta na walizkę 

Samochody z systemem keyless, czyli z bezkluczykowym systemem otwierania, miały podnieść komfort kierowców i zaoszczędzić ich czas na szukanie kluczyka w torebce, kieszeni czy w plecaku. Niestety, takie pojazdy stały się celem złodziei, którzy z wykorzystaniem metody na walizkę mogą szybko ulotnić się wraz z cudzym autem. Czym dokładnie jest metoda na walizkę?

Kradzież na walizkę ‒ ulubiona metoda złodziei

Auta z bezkluczykowym systemem otwierania znikają z posesji prywatnych, z dobrze oświetlonych miejsc, z parkingów przed restauracjami. Lokalizacja samochodu, osoby trzecie nie stanowią utrudnienia dla złodziei. Wszystko dlatego, że cała procedura trwa zaledwie kilka sekund, nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu czy łomu. Elegancko ubrany złodziej z teczką czy walizką, który podchodzi do samochodu i naciska klamkę, nie zwraca niczyjej uwagi.

Metoda na walizkę – na czym polega?

Przejdźmy do wyjaśnienia, na czym polega kradzież pojazdu metodą na walizkę. Metoda na walizkę dotyczy drogich samochodów, które wyposażone zostały w system bezkluczykowego otwierania, czyli w keyless. W całej akcji bierze udział dwóch złodziei, z których każdy wyposażony jest w walizkę.

Złodziej numer jeden trzyma walizkę, w której znajduje się skaner sygnału, podchodzi do samochodu i chwyta za klamkę. W tym momencie pojazd wysyła sygnał elektroniczny do kluczyka.

Złodziej numer dwa trzyma walizkę, w której znajduje się wzmacniacz sygnału. Rabuś musi znaleźć miejsce, w którym sygnał jest najsilniejszy, obrać pozycję jak najbliżej miejsca, w którym znajduje się kluczyk. Jeśli właściciel samochodu je obiad w restauracji, rabuś może stanąć na przykład przy oknie lokalu.

Wysłany przez pojazd sygnał z zapytaniem o kod dostępu “przechodzi” przez skaner, a następnie przez wzmacniacz sygnału aż w końcu dociera do kluczyka. Kluczyk odpowiada na sygnał. Przechwycony przez złodzieja numer 2 sygnał przechodzi przez wzmacniacz i skaner, a następnie otwiera pojazd. W tym momencie złodziej numer jeden już znajduje się w cudzym aucie.

Gdy złodziej znajduje się w samochodzie, rozpoczyna się druga część akcji, czyli uruchomienie pojazdu. Tutaj wszystko wygląda tak samo, jak w przypadku otwierania pojazdu. Samochód rozpoznaje sygnał oryginalnego kluczyka, dzięki czemu rabuś może uruchomić silnik i odjechać w nieznane.

Podsumowanie

Metoda na walizkę to metoda kradzieży samochodów z bezkluczykowym systemem otwierania. W całej akcji udział bierze dwóch złodziei, pierwszy wyposażony jest w walizkę ze skanerem sygnału, kolejny w walizkę ze wzmacniaczem sygnału. W kilka sekund rabusie są w stanie otworzyć pojazd i objechać nim w siną dal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *