Blog

Zabezpieczenie kluczyków samochodowych przed złodziejem

Kradzieże aut ‒ zarówno tych z bezkluczykowym systemem otwierania, jak również ze standardowymi kluczykami wciąż zdarzają się. Wystarczy kilka sekund, aby złodziej przechwycił kluczyki bądź zeskanował wysyłany przez kluczyk sygnał i bez najmniejszego stresu odjechał naszym autem.

Zabezpieczenie  kluczyków 

Jak uchronić się przed kradzieżą standardowych kluczyków? Przede wszystkim powinniśmy zachować 100% czujność, a dokładniej: 

  • Przechowywać kluczyki i dokumenty do auta z dala od drzwi wejściowych, bardzo niewskazanym miejscem będzie kurtka czy na komoda w korytarzu – złodziej może wkraść się do domu i sprawnie przywłaszczyć nasze mienie. 
  • Złodziej działa w tłumie i może w kilka sekund wyjąć z naszej kieszeni kluczyki. Pamiętajmy więc, by dokładnie zamknąć kieszeń czy kieszonkę w torbie bądź w plecaku.   

Skuteczne zabezpieczenie kluczyka z keyless 

Samochody z bezkluczykowym systemem otwierania, czyli z systemem keyless miały być dużym udogodnieniem dla kierowców. I choć rzeczywiście za pomocą  kluczyków można sprawnie otworzyć i uruchomić samochód, to pojazdy z keyless stały się doskonałym łupem dla złodziei. Rabusie z wykorzystaniem metody na walizkę mogą bardzo szybko zeskanować wysyłany przez kluczyk sygnał i odjechać pojazdem w siną dal. Jakie zabezpieczenia zalecane są do takich aut? 

  • Keylock ‒ to niewielki klips, który umieszcza się na baterii kluczyka – montaż jest niezwykle prosty, wystarczy otworzyć obudowę i umieścić blokadę w odpowiednim miejscu. Urządzenie w inteligentny sposób włącza i wyłącza zasilanie między baterią i kluczykiem ‒ uaktywnia się, gdy z kluczyka korzysta uprawniona do tego osoba ‒ właściciel musi stanąć w odpowiedniej odległości od samochodu i dwukrotnie uderzyć w kluczyk ‒ tylko wtedy nastąpi wysłanie sygnału. Dezaktywacja blokady następuje, gdy właściciel opuści pojazd. Dzięki Keylock złodziej nie będzie w stanie zeskanować kluczyka i ukraść pojazdu. 
  • Etui na keyless ‒ kolejnym zabezpieczeniem dla keyless jest specjalne etui, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko zeskanowania kluczyka. Czy takie zabezpieczenie jest skuteczne? Niestety tutaj różnie bywa. Złodziej dysponujący lepszej jakości skanerem i wzmacniaczem może mimo ochronnego etui przechwycić sygnał.
  • Kolejnym rozwiązaniem, które choć nie generuje kosztów należy do najmniej skutecznych i może na dłuższą metę być męczące jest trzymanie kluczyka jak najdalej od drzwi i okien. Dzięki temu w niewielkim stopniu zmniejszymy ryzyko zeskanowania kluczyka.    

Podsumowanie 

Niezależnie od tego czy dysponujemy samochodem z bezkluczykowym systemem otwierania, czy kluczykiem standardowym, pamiętajmy o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Prawidłowe przechowywanie kluczyka czy blokada uniemożliwiająca zeskanowanie sygnału mogą uchronić nas od poważnej straty.