Blog

Kradzież katalizatora

Kradzież katalizatorów samochodowych jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Cierpią głównie właściciele starszych aut – z takich modeli dużo łatwiej jest wymontować podzespół, choć w przypadku nowszych modeli również dochodzi do tego typu incydentów. Przed kradzieżą katalizatorów można się  skutecznie ochronić, wykorzystując elementy antykradzieżowe.

Na czym polega kradzież katalizatorów? Co zrobić w razie wystąpienia tego incydentu? Jak się jeszcze chronić?

Katalizator – co to?

Katalizator jest podzespołem, który pozwala na wychwytywanie i neutralizowanie wielu szkodliwych związków występujących w spalinach. Co więcej, samochód bez zamontowanego katalizatora nie przejdzie pomyślnie przeglądu technicznego. W przypadku kradzieży omawianego elementu konieczny jest zakup nowego, a to wydatek wynoszący kilka tysięcy złotych. Osoby, które mają wykupioną polisę AC mogą liczyć na wsparcie finansowe z ubezpieczenia.

Wycinanie katalizatora

Złodzieje najczęściej wycinają  ów element przy użyciu szlifierki kątowej lub palnika gazowego. Akcja trwa zazwyczaj kilka minut. Dlaczego katalizatory cieszą się tak dużym powodzeniem? Katalizator zawiera metale szlachetne, między innymi pallad, platynę i rod,  złodziej może więc sprzedać katalizator z  dużym zyskiem. Kradzież całego samochodu jest zwykle mniej opłacalna. Jeśli zauważymy kradzież katalizatora w naszym aucie od razu powiadommy policję. 

Zabezpieczenie katalizatora przed kradzieżą

Warto wiedzieć, że można w prosty sposób zabezpieczyć katalizator przed kradzieżą. Najlepiej parkować w zamkniętym garażu lub też na strzeżonym parkingu. Gorzej jest w przypadku osób mieszkających w blokach. Warto wtedy zdecydować się na zamontowanie osłony antykradzieżowej w formie metalowej kratki, która mocowana jest do podwozia. Tego typu osłony wykonane z solidnego materiału, dzięki czemu skutecznie utrudniają kradzież. 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kradzież katalizatorów jest nadal bardzo popularnym zjawiskiem. Nie należy lekceważyć ochrony samochodu, dobrze jest zdecydować się na montaż osłony antykradzieżowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *