Blog

Skrzynia CVT

Jazda tak zwanym automatem jest obecnie coraz popularniejsza. Nic dziwnego, samochody z automatyczną przekładnią są o wiele prostsze w obsłudze. Nie trzeba uczyć się zmieniać biegów, wystarczy jedynie dobrze opanować przepisy ruchu drogowego, a także samą jazdę samochodem. Można wyróżnić kilka rodzajów skrzyń automatycznych. Jedną z popularniejszych jest tak zwana bezstopniowa CVT. W jaki sposób zatem skrzynia ta działa? Czy rzeczywiście warto kupować samochód z takim automatem? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Skrzynia CVT – co można o niej powiedzieć?

Jest to skrzynia dosyć nietypowa, która różni się od innych automatów. Przede wszystkim zamiast klasycznych kół zębatych, w samochodach z CVT można znaleźć stalowy pas lub łańcuch, który porusza się pomiędzy dwiema parami kół stożkowych. Koła są zamocowane na wałkach wejściowych i wyjściowych i zbliżają się do siebie oraz oddalają. Pozwala to na wykonanie tak zwanego przełożenia płynnego, stąd CVT określa się jako bezstopniową. Moment obrotowy jest bez przerw przenoszony z silnika na koła. Nie da się ukryć, że to właśnie szarpnięcia podczas automatycznej zmiany biegów, które bardzo często można spotkać w typowych automatach, zniechęcają do kupna. W przypadku CVT nie ma tego problemu. Skrzynię tę można spotkać przede wszystkim w samochodach japońskich marek, na przykład w Nissanach, Subaru, czy Toyotach. CVT montowane są lub były również w, na przykład Volvo, Audi.

Dla kogo są samochody ze skrzynią CVT?

Samochody wyposażone w automatyczną skrzynię biegów CVT przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które preferują płynną, jednak spokojną jazdę, bez gwałtownych przyspieszeń. Auta z tą przekładnią polecane są też osobom, które chciałyby zacząć jeździć na automacie, a także zależy im na spokojnym poruszaniu się samochodem. Na pewno trzeba zaznaczyć, że nie mają aż takiego dużego przyspieszenia, jak na przykład pojazdy wyposażone w skrzynie DSG. Na zakup auta z przekładnią CVT powinna zdecydować się także każda osoba, która nie ma jeszcze doświadczenia w poruszaniu się samochodem lub nie chce decydować się na zakup pojazdu z manualną przekładnią. CVT świetnie nadaje się do poruszania się po mieście.

Zalety skrzyń automatycznych CVT

Podstawową zaletą automatycznej, bezstopniowej przekładni CVT jest dosyć cicha praca silnika, którą ceni w wielu użytkowników. Ponadto samochody wyposażone w CVT bardzo często niewiele palą. Trzeba jednak pamiętać, że należy delikatnie operować pedałem przyspieszenia, nie dodawać gwałtownie gazu. Co więcej, inną zaletą przekładni bezstopniowej jest optymalny dobór przełożenia do parametrów danego silnika.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów stają się coraz popularniejsze. Jedną z powszechniejszych przekładni jest oczywiście skrzynia CVT, tak zwana bezstopniowa, która pozwala na płynne, jednak umiarkowanie szybkie przyspieszenie. Jest to świetny rodzaj skrzyni biegów przeznaczony przede wszystkim dla osób, które preferują jazdę na tak zwanym automacie, a także najczęściej poruszają się po mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *