Blog

Skradzione samochody ‒ co się z nimi dzieje? 

Złodzieje w kilka sekund potrafią objechać cudzym autem i rozpłynąć się w powietrzu. Niestety, większości modeli policja nigdy nie odnajduje. Co dokładnie dzieje się ze skradzionymi pojazdami? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Kradzież aut ‒ działanie złodzieja

W pierwszej kolejności złodziej najczęściej udaje się do wcześniej przygotowanego miejsca, w którym samochód sprawdzany jest pod kątem różnego typu zabezpieczeń, na przykład lokalizatorów. Tego typu elementy są w błyskawicznym tempie demontowane, a szanse na odzyskanie mienia maleją z każdą sekundą. Następnie samochód trafia do tak zwanej dziupli.

Gdzie znajdują się dziuple?

Gdzie dziuple znajdują się najczęściej? Rzecz jasna, tego typu miejsca nie mogą wzbudzać podejrzeń, zazwyczaj więc są to garaże, stodoły, piwnice, skupu złomu czy warsztaty. To właśnie w dziuplach samochody rozmontowywanie są na części, które sprzedawane są różnym osobom ‒ ślad po samochodzie ginie więc bezpowrotnie. W przypadku samochodów przeznaczonych na sprzedaż ‒ nie do demontażu, zmieniane są numery seryjne.

Jak przechytrzyć złodzieja?

Jak widać, szanse na odzyskanie skradzionego samochodu są naprawdę niewielkie, warto więc wykorzystać wszelkie możliwości, które utrudnią rabusiom kradzież. O czym pamiętać?

  • Przede wszystkim liczy się ostrożność i przestrzeganie zasady ograniczonego zaufania ‒ zawsze, nawet wtedy, gdy opuszczamy auto na kilka sekund, zabierajmy kluczyki. Pozostawienie kluczyków w stacyjce, aby usunąć liście znajdujące się na tylnej szybie, to świetna okazja dla złodziei.
  • Kolejna kwestia to zamykanie samochodu i, jeśli mamy taką możliwość, parkowanie w garażu oraz na strzeżonych parkingach.
  • Zabezpieczenia antykradzieżowe z logo zaufanych producentów w znacznym stopniu zwiększą bezpieczeństwo pojazdu. Dobrze więc zainwestować z blokadę skrzyni biegów, dzięki której nawet jeśli rabuś dostanie się do auta, nie będzie w stanie nigdzie nim odjechać. W przypadku aut z bezkluczykowym systemem otwierania, dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie, które umożliwia skanowanie sygnału ‒ na przykład keyless.

Podsumowanie

Wystarczy kilka sekund, aby złodziej odjechał naszym autem w siną dal. Niewiele więcej potrzeba, aby usunięte zostały wszelkie lokalizatory, a potem, aby samochód został zdemontowany na części. Dobrze mieć to na uwadze i w porę zabezpieczyć nasz samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *