Blog

Rodzaje automatycznych skrzyń biegów

Pojazdy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów zyskują coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego, ponieważ jazda nimi jest naprawdę komfortowa i nieco łatwiejsza niż tradycyjnym „manualem”. Co ciekawe, istnieje kilka rodzajów skrzyń automatycznych, które występują w różnych markach samochodów. Jakie to są skrzynie? Zachęcamy do przeczytania artykułu. 

Skrzynia biegów – co to jest?

Skrzynia biegów jest jednym z ważniejszych elementów budowy pojazdu. Umożliwia ona zmianę przełożenia układu napędowego, co pozwala dostosować pracę silnika do stylu lub szybkości jazdy. Łączy się ona z silnikiem za pośrednictwem sprzęgła. Aby zmienić bieg w skrzyni, należy użyć specjalnego drążka.

Automatyczna skrzynia biegów

Coraz więcej nowoczesnych samochodów zostaje wyposażonych w automatyczne skrzynie. W autach tych biegi zmieniane są samoczynnie podczas dodawania gazu lub też zwalniania, w zależności od poziomu obciążenia silnika. Rolą kierowcy jest przestawianie przekładni na określony tryb. Najpopularniejszymi trybami w automatach są:

  • P (Park) – wykorzystywany podczas postoju auta. Należy przełożyć drążek na „P” tuż po zaparkowaniu, następnie trzeba zgasić silnik.
  • N (Neutral) – tak zwany „luz”. Można go „wrzucać” podczas krótkiego postoju, np. przed sygnalizacją świetlną. Nie warto jednak zbyt często korzystać z tego trybu, gdyż może on być powodem awarii skrzyni.
  • D (Drive) – główny tryb pracy skrzyni, który samoczynnie obsługuje wszystkie biegi.
  • S (Sport) – tryb jazdy sportowej. Dostępny zwykle w nowszych modelach aut. Umożliwia szybszą zmianę przełożeń.

Rodzaje automatycznej skrzyni biegów

Automatyczne skrzynie biegów można podzielić na kilka rodzajów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze przekładnie.

  • Klasyczny automat – najczęściej wykorzystywany rodzaj przekładni automatycznej. Jeśli chcesz zdecydować się na tę skrzynię, warto wybrać pojazd o nieco większej pojemności skokowej i wysokim momencie obrotowym. Dzięki temu samochód będzie mieć lepsze przyspieszenie na drodze.
  • Dwusprzęgłowa DSG – charakterystyczny rodzaj skrzyni spotykany najczęściej w samochodach marki Volkswagen. Skrzynie te zapewniają płynną i dynamiczną jazdę.
  • Bezstopniowa CVT – ten rodzaj skrzyni najpopularniejszy jest wśród pojazdów, pochodzących z Japonii, spotykane, m.in. w Nissanie oraz Toyocie. Zmiana biegów nie jest w ogóle wyczuwalna. Serwisowanie CVT jest także nieco tańsze niż DSG.

Jak eksploatować samochody z automatyczną skrzynią biegów?

Przede wszystkim warto zrezygnować z częstego wykorzystywania trybu „N”. Niestety, może on obciążać niepotrzebnie skrzynię, co w efekcie doprowadza zwykle do jej awarii. Ponadto, tak zwanych automatów raczej nie należy holować. Wielu producentów aut zaznacza, iż jest możliwe holowanie pojazdu do 50 km, natomiast w przypadku awarii rozsądniej jest zdecydować się na przyjazd pomocy drogowej z lawetą. Co więcej, nie należy korzystać z trybu „R”, gdy pojazd jest w ruchu. Najpierw samochód musi się zatrzymać, a dopiero potem można przełożyć drążek na tryb „R”.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje skrzyń automatycznych: CVT, DSG oraz klasyczny automat. Choć samochody wyposażone w popularne automaty nadal mają wielu przeciwników, dzięki prawidłowej eksploatacji takich skrzyń, można uniknąć zarówno poważnych awarii, jak i drobnych usterek. Samochody z automatyczną skrzynią biegów zwykle służą swoim właścicielom bezawaryjnie przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *