Blog

Blokada na kierownicę czy warto?

Kierowcy szukają różnych sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa samochodu, jednym z popularniejszych zabezpieczeń jest blokada na kierownicę. Jak działa taka blokada i czy warto ją zdecydować się na taki zakup? Poniżej kilka informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Blokada nie kierownice – co to?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest blokada na kierownicę. Jest to zabezpieczenie montowane bezpośrednio na kierownicy, uniemożliwiające osobom niepożądanym wykonywanie jakichkolwiek manewrów kierownicą. Na rynku dostępne są blokady kierownicy różnego typu i w szerokim przedziale cenowym, wyróżniamy między innymi takie rodzaje, jak:

  • Blokada dyskowa – to najczęściej stalowy talerz, który osłania całą kierownicę. Właściciel samochodu musi każdorazowo zakładać i zdejmować taką blokadę.
  • Laska – kolejna z blokad na kierownicę to stalowa, zamykana na zamek laska. Wspomniana blokada wyposażona jest w specjalne, zapierające się na desce rozdzielczej ramię.
  • Blokada kierownicy i pedału gazu ‒ dostępne są także modele blokujące nie tylko kierownicę, ale także pedał gazu i sprzęgła.  Mimo tego że blokada jest dość duża, nie jest dużą przeszkodą dla złodziei.

Blokada na kierownicę ‒ tak czy nie?

Każde zabezpieczenie antykradzieżowe jest w jakimś  stopniu utrudnieniem dla złodzieja – akcja trwa kilka sekund, konieczność demontażu blokad opóźnia całe przedsięwzięcie i zmniejsza szanse na powodzenie. Chociaż blokady są utrudnieniem nie zawsze uniemożliwiają przywłaszczenie cudzego auta. Jak wygląda sprawa z blokadą na kierownicę? Niestety złodzieje doskonale znają rynek i zazwyczaj dysponują różnego typu narzędziami, za pomocą których mogą zdemontować zabezpieczenie. Co więcej, w wielu przypadkach wystarczy przepiłować kierownicę i problem z głowy.

Warto też zwrócić uwagę na to, że nieustanny montaż i demontaż blokady może być utrudnieniem także dla samego  właściciela auta. Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli odpalić nasz własny samochód będziemy musieli zdjąć blokadę, a po zakończonej jeździe zamontować.

Podsumowanie

Niestety, ale blokady na kierownicę mają więcej wad niż zalet i nie są dużym utrudnieniem dla złodzieja. Rabuś w większości przypadków jest w stanie szybko zdemontować omawianą blokadę i odjechać autem w siną dal. Warto, nawet jeśli zdecydujemy się na blokadę na kierownicę, zainwestować także w inne, bardziej skuteczne zabezpieczenia antykradzieżowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *