Blog

Podatek od kupna samochodu 2021

W obecnych czasach bardzo dużo osób kupuje swoje samochody osobowe. Nic dziwnego, podróżowanie własnym autem jest dużo wygodniejsze, nie trzeba być uzależnionym od komunikacji miejskiej. Warto jednak pamiętać, że nabywając pojazd, trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC. Czym zatem jest podatek PCC i ile wynosi w 2021 roku? Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Kupno pojazdu

Jeśli chcesz kupić samochód od osoby fizycznej, pamiętaj o tym, że oprócz przerejestrowania pojazdu, a także wykupienia obowiązkowej polisy OC, musisz zapłacić podatek od kupna. Nie da się ukryć, że opłata podatku od czynności cywilnoprawnych PCC jest potrzebna do tego, aby móc w ogóle samochód zarejestrować.

Podatek PCC

Czym w zasadzie jest podatek od czynności cywilnoprawnych? Jest to taki rodzaj podatku, który zazwyczaj pobierany jest od umowy pożyczki, darowizny, umowy sprzedaży, pomiędzy osobami fizycznymi, czyli takimi, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej, nie są właścicielami żadnej firmy. Co ciekawe, podatek PCC nie dotyczy tylko kupna samochodów, ale także maszyn, rolniczych, motocykli, nieruchomości, czy praw majątkowych. Ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych? Wszystko zależy od kwoty transakcji, w przypadku kupna pojazdu podatek wynosi zwykle 2% wartości danego samochodu. Nie są to zatem zbyt duże sumy, jeśli zapłacisz za samochód 10 tys. zł, będziesz musieć uiścić 200 zł podatku. Pamiętaj, że podatek PCC musisz zapłacić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od zakupu auta?

Podatek PCC trzeba zapłacić w momencie, gdy używany samochód został zakupiony na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osoby prywatnej, czyli niebędącej podatnikiem VAT. Samochód musi znajdować się chwili zakupu na terenie Polski. Może także znajdować się za granicą, pod warunkiem, że kupujący mieszka na terenie Polski lub na jej terenie sporządzono umowę kupna-sprzedaży. Co ciekawe, pamiętaj, że podatek PCC trzeba również uiścić w momencie, kiedy właściciele komisu, od którego kupujesz pojazd, nie są właścicielami danego auta, a jedynie pośredniczą w transakcji.

Jak płacić podatek PCC?

Przed dokonaniem opłaty należy wypełnić wniosek PCC-3. Aby móc go prawidłowo uzupełnić, koniecznie przygotuj sobie wcześniej dokumenty, takie jak: dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny. Jeśli jesteś współwłaścicielem samochodu, zabierz ze sobą jeszcze wypełniony formularz PCC-3/A. Kwotę należy uiścić w odpowiednim stanowisku w Urzędzie Skarbowym oraz złożyć tam wszystkie wypełnione wnioski. Można oczywiście wpłacić pieniądze w kasie lub też przelać je na rachunek bankowy. Koniecznie jednak zachowaj dowód opłaty, ponieważ będzie Ci on potrzebny w momencie zarejestrowania samochodu.

Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC?

Warto jednak pamiętać, że jest kilka takich sytuacji, które uprawniają właściciela samochodu do nieopłacenia podatku PCC. Kiedy zatem nie musisz płacić podatku PCC?

  • Jeśli kupisz pojazd z salonu samochodowego.
  • Kiedy kupujesz samochód używany w komisie, którego właściciel jest jednocześnie właścicielem danego pojazdu.
  • Gdy nabywasz go od osoby, która prowadzi własną firmę lub jednoosobową działalność gospodarczą.
  • Jeżeli kupujesz samochód za granicą, a cała umowa zawarta jest poza Polską. Wtedy musisz zapłacić jedynie podatek akcyzowy.
  • Nie musisz również płacić podatku w momencie, gdy wartość samochodu jest niższa niż 1000 zł.
  • Z opłat podatku PCC zwolnione są także osoby niepełnosprawne, które kupują samochód na własne potrzeby.

Brak zapłaty podatku PCC

Sporo osób zastanawia się, co stanie się w momencie, gdy nie zapłacą obowiązkowego podatku PCC. Niestety, brak opłaconego podatku jest wykroczeniem, a nawet może stać się przestępstwem skarbowym. Wszystko jednak zależy od sytuacji: czy dana osoba rzeczywiście zapomniała lub nie wiedziała, że taki podatek musi zapłacić, czy jest to próba zaniechania opłaty podatku. Warto pamiętać, że kara w 2021 roku za brak opłaconego podatku PCC wynosi od 280 zł do nawet 56 tys. zł.

Podatek PCC jest jedną z obowiązkowych opłat, jaką należy dokonać tuż po zakupie pojazdu. W 2021 wynosi on 2% wartości auta. Warto o nim pamiętać, ponieważ nie mówi się o tym tak często, jak o konieczności płacenia obowiązkowego OC. Niestety, kara za brak opłaty podatku PCC może być dosyć dotkliwa. Jeśli kupujesz zatem samochód od osoby prywatnej, koniecznie już następnego dnia udaj się do urzędu, wypełnij wniosek i opłać podatek PCC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *