Blog

Odcinkowy pomiar prędkości

Choć rozwiązanie to działa raptem od kilku miesięcy, już pozwoliło na złapanie wszystkich osób, które często przekraczają prędkość na drodze. Czym jest odcinkowy pomiar prędkości? Gdzie został zamontowany, a także, na czym polega jego fenomen?

OPP, czyli odcinkowy pomiar prędkości

Od 20 stycznia 2021 roku został uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1, który działa tam w dwóch lokalizacjach. Pierwsza z nich to odcinek mniej więcej od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego, ma on około 16 km, natomiast druga lokalizacja OPP biegnie od Kamińska do obwodnicy Częstochowy i ma aż 41 km długości.

Odcinkowy pomiar prędkości jest innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym na wychwytywanie osób nagminnie przekraczających prędkość na dłuższych odcinkach trasy. Co więcej, pozwala także na uniknięcie wielu wypadków i kolizji. Czy wiesz, że jechanie już o 10 km/h wolniej, często ratuje życie?

Jak działa system OPP?

Na każdym odcinku zostały zamontowane metalowe, wysokie konstrukcje, a na nich kamery, które odczytują numery rejestracyjne pojazdów. Pierwszy zestaw kamer znajduje się tuż na początku odcinka, a drugi na samym końcu. Po opuszczeniu kontrolowanego fragmentu jezdni, system wylicza średnią prędkość, jaką osiągnął pojazd na całym dystansie. W ten sposób wylicza się prędkość na dużo dłuższej trasie, co pozwala systemowi na o wiele lepsze działanie niż zwyczajnemu fotoradarowi. Na podstawie wyników z średniej zostają wysyłane mandaty do właścicieli samochodów, jeśli oczywiście dozwolona średnia prędkość została przekroczona.

Jest to zatem naprawdę innowacyjne rozwiązanie pozwalające łapać kierowców nagminnie przekraczających prędkość. Warto zaznaczyć, że odcinkowy pomiar prędkości został zamontowany już na bardzo wielu trasach. Można go znaleźć między innymi: w okolicach Łuszczowa w województwie lubelskim, w województwie opolskim koło Kolbuszowa, w województwie podkarpackim i w wielu innych miejscach.

Fenomen OPP

Pomysł na zaprojektowanie i zrealizowanie budowy odcinkowego pomiaru prędkości powstał z potrzeby samych kierowców. Zgłaszane przez wielu nagminne przekraczanie prędkości przez innych kierowców na różnych odcinkach dróg szybkiego ruchu w całej Polsce znacznie się do tego przyczyniło. Pozwala on także usprawniać pracę służb mundurowych, zapobiega licznym wypadkom oraz kolizjom, bardzo często ratuje także życie.

Odcinkowy pomiar prędkości jest to system pomiarowy, który został zamontowany na drogach szybkiego ruchu w wielu województwa. Są to zazwyczaj kilkudziesięciokilometrowe fragmenty jezdni, na których sprawdzana jest prędkość poruszania się pojazdu. Pozwala to uniknąć w znacznej mierze wielu wypadkom. To fenomenalne rozwiązanie z pewnością staje się impulsem dla wielu kierowców, dzięki któremu zwracają oni uwagę na prędkość, z jaką się poruszają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *