Blog

Odcięcie zapłonu w samochodzie – dlaczego warto?

Odcięcie zapłonu w samochodzie to jeden z wielu, zwiększających bezpieczeństwo pojazdu sposobów. Na czym polega odcięcie zapłonu i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Zachęcamy do lektury!

Układ zapłonowy – co to?

Układ zapłonowy to urządzenie mechaniczno-elektryczne lub elektroniczne, które umożliwia rozpoczęcie spalania mieszanki paliwowej. W przypadku pojazdów wyposażonych w silnik benzynowy zapłon wytwarza iskrę elektryczną i zamyka przepływ płynącego z akumulatora prądu. W pojazdach z silnikami diesla zamiast iskry do czynienia mamy z nagrzewaniem świec, które oddają ciepło, a następnie uruchamiają silnik. Odcięcie zapłonu uniemożliwia więc uruchomienie samochodu.

Odcięcie zapłonu – na czym polega?

Odcięcie zapłonu polega na ukryciu w aucie specjalnego wyłącznika. Ważne jest, aby zapłon został ukryty w nieoczywistym miejscu tak, aby złodziej nie mógł go znaleźć. Im bardziej nieoczywiste i trudniej dostępne miejsce zamontowania włącznika, tym lepiej. Aktywna blokada sprawia, że włączenie silnika jest niemożliwe. Samochód uruchomić można dopiero po wyłączeniu blokady.

Odcięcie zapłonu – czy warto?

Powodem, dla którego warto odciąć zapłon w samochodzie jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pojazdu. Odcięty zapłon jest utrudnieniem dla rabusia i może uniemożliwić mu przeprowadzenie całej akcji. Złodziej będzie musiał przeznaczyć czas na znalezienie włącznika i wyłączenie blokady.

Pamiętajmy jednak, że omawiane zabezpieczenie jest skuteczne do czasu, w którym złodziej znajdzie włącznik. W momencie, w którym rabuś włączy zapłon będzie mógł odjechać w siną dal naszym pojazdem.

Kolejnym minusem blokady zapłonu są utrudnienia dla samego kierowcy. Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli uruchomić nasz pojazd, w pierwszej kolejności będziemy musieli włączyć  znajdujący  się w trudno dostępnym miejscu zapłon. Na dłuższą metę takie rozwiązanie może okazać się bardzo męczące.

Podsumowanie

Odcięcie zapłonu w samochodzie ma swoje zalety – jest utrudnieniem dla złodziei. Jeśli rabuś nie znajdzie włącznika, nie będzie w stanie nigdzie odjechać  naszym autem. Niestety, jeśli rabuś odnajdzie włącznik, będzie mógł odjechać w siną dal. Co więcej, w związku z tym, że włącznik powinien być ukryty w trudno dostępnym miejscu jego każdorazowe włączenie może być męczące dla właściciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *