Blog

Metody złodziei samochodowych – na to musisz uważać!

Każdego roku w Polsce odnotowuje się kradzież wielu aut ‒ są to zarówno samochody luksusowe, jak również samochody klasy średniej. Łupem rabusia może stać się każdy pojazd, który wyposażony w atrakcyjne części czy elementy karoserii. Jakich metod używają rabusie, aby przywłaszczyć sobie cudze mienie? Zachęcamy do lektury!

Kradzież aut – najpopularniejsze sposoby złodziei 

Metoda na walizkę

Dużą “popularnością” wśród złodziei cieszą się samochody z bezkluczykowym systemem otwierania. W akcji biorą udział dwie osoby, pierwsza z nich wyposażona jest w skaner, a druga w wzmacniacz sygnału. Złodziej A podchodzi do samochodu i chwyta za klamkę, złodziej B przyjmuje pozycję jak najbliżej miejsca, w którym może znajdować się kluczyk, na przykład przy drzwiach czy pod oknem domu. 

Gdy pierwsza osoba chwyta za klamkę samochód wysyła sygnał do kluczyka. Ów kod przechwytywany jest przez skaner, a następnie przez wzmacniacz sygnału i w końcu dociera do kluczyka. Kluczyk “odpowiada” na sygnał ‒ wysłany przez kluczyk kod przechwytywany jest przez obie walizki i w rezultacie otwiera drzwi auta. W przypadku uruchomienia pojazdu sytuacja wygląda analogicznie. 

Metoda na stłuczkę 

Kolejną metodą złodziei jest metoda na stłuczkę. Jak przebiega akcja? Dwaj siedzący w samochodzie rabusie uderzają w upatrzone auto. Zdezorientowany kierowca wychodzi, by ocenić straty i niestety zazwyczaj zapomina o zabraniu z auta kluczyków i dokumentów oraz o zamknięciu pojazdu. Ten moment wykorzystują złodzieje ‒ jeden z nich podbiega do pozostawionego auta i odjeżdża w siną dal. Druga osoba oczywiście zostaje w swoim aucie i również znika.

Przeszkoda na drodze

Powyższa metoda, choć wykorzystywana jest od lat, nadal działa. Na czym polega? Złodzieje umieszczają na drodze na przykład śmietnik bądź gałęzie drzew. Jeśli kierowca chce jechać dalej, musi wysiąść z auta i usunąć przeszkodę. Oczywiście często zostawia wtedy uruchomiony, niezamknięty pojazd. Ukryty złodziej wybiega z ukrycia i odjeżdża autem w nieznane. 

Metoda na śpiocha

Metoda na śpiocha polega na tym, że złodziej pod osoną nocy ‒ gdy wszyscy śpią, wkrada i zabiera kluczyki oraz dokumenty pojazdu. Niestety, zazwyczaj kierowcy zostawiają takie przedmioty w przedpokoju, dzięki czemu rabuś ma ułatwione zadanie.  

Podsumowanie

Jak widać, pozornie błahe sytuacje, jak na przykład leżąca na drodze gałąź, mogą zakończyć się utratą samochodu, dokumentów, portfela. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy zachowajmy czujność. Pamiętajmy, aby nawet, gdy opuszczamy pojazd na kilka sekund wyłączyć zapłon i zamknąć drzwi i nigdy nie przechowujemy kluczyka i dokumentów przy drzwiach wejściowych do domu bądź mieszkania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *