Blog

Mazda 6 – jak uchronić przed kradzieżą?

Pewne modele samochodów cieszą się dużą popularnością wśród złodziei. Wynika to z ich dużej ilości na rynku, co sprzyja powstawaniu czarnej strefy handlu częściami zamiennymi. Do atrakcyjnych modeli, pożądanych przez złodziei, należy także Mazda 6. Na szczęście istnieją sposoby, które minimalizują ryzyko kradzieży popularnej “szóstki”.

Popularne metody złodziei samochodów

Kradzież samochodu pozornie jest trudna, bo przecież chronią go fabryczne zabezpieczenia. W rzeczywistości, ich złamanie nia nastręcza złodziejom wielu trudności, a forma zabezpieczeń w modelach z danej linii jest powtarzalna. W ten sposób raz złamane zabezpieczenia fabryczne można złamać w każdym samochodzie tego samego modelu. Popularne metody wykorzystywane przez złodziei samochodów to m.in:

  • Na walizkę – sposób, który polega na zeskanowaniu kluczyka do samochodu. Złodzieje dysponują dwoma walizkami – w jednej z nich znajduje się skaner, a w drugiej wzmacniacz sygnału. W ten sposób nie muszą nawet podchodzić do samochodu, żeby się włamać i uruchomić pojazd.
  • Na butelkę – złodzieje umieszczają plastikową butelkę w kole zapasowym lub pod błotnikiem. Zaniepokojony kierowca opuszcza pojazd zostawiając kluczyki wewnątrz auta, a złodziej w tym czasie wskakuje do samochodu i odjeżdża.
  • Na drut – działa na podobnej zasadzie jak metoda “na butelkę”, ale w tej wersji złodziej umieszcza w kole metalowy drut, który wydaje niepokojące odgłosy w czasie jazdy.

Wyobraźnia złodziei nie ma granic i stale wymyślają oni nowe metody kradzieży. Mazda 6 jest atrakcyjnym łupem, który zdecydowanie warto dodatkowo zabezpieczyć.

Zabezpieczenia “szóstki” przed kradzieżą

Istnieją dwa rodzaje zabezpieczeń samochodu: elektroniczne i mechaniczne. To pierwsze wiąże się z ingerencją w podzespoły związane z elektroniką, co może skutkować utratą gwarancji. Poza tym zabezpieczenia elektroniczne są łatwe do złamania – współczesny złodziej jest biegły w obsłudze komputera i wystarczy mu kilka chwil, by rozbroić tego typu alarm. Alternatywą dla elektronicznego systemu ostrzegania są mechaniczne blokady, które uniemożliwiają uruchomienie lub poruszanie się pojazdem.

  • Blokada skrzyni biegów (JOYLOCK) – bez wrzucenia biegu jazda Mazdą 6 jest niemożliwa, co czyni blokadę skrzyni biegów jedną z najbezpieczniejszych rozwiązań. E-Joylock jest dedykowane samochodom z automatyczną skrzynią biegów i umożliwia blokowanie oraz odblokowywanie skrzyni za pomocą smartfona.
  • Blokada kierownicy – uniemożliwienie działania kierownicy wiąże się z blokadą ruchu skrętnego kół, co oznacza, że, nawet jeśli złodziejowi uda się uruchomić silnik, nie będzie mógł kierować samochodem.
  • KEYLOCK – blokuje zeskanowanie kluczyka metodą “na walizkę”. Zaletą tego zabezpieczenia jest brak ingerencji w elektronikę samochodu. Blokadę, wyposażoną w czujnik ruchu, umieszcza się wewnątrz kluczyka. Dzięki temu kierowca musi znajdować się blisko swojej Mazdy, żeby otworzyć samochód i uruchomić silnik. Nie jest możliwe zeskanowanie kluczyka na odległość przez osoby trzecie.

W ochronie przed utratą samochodu może pomóc też zwykła ostrożność. Złodzieje najczęściej wykorzystują nieuwagę kierowców, dlatego nigdy nie należy zostawiać kluczyka w stacyjce kiedy w środku nikogo nie ma. Parkowanie na opuszczonych, niestrzeżonych parkingach wiąże się z ryzykiem, ponieważ złodziej może spróbować wykorzystać okazję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *