Blog

Kradzież samochodów w Polsce 

Kradzież samochodu to strata sporych pieniędzy i oczywiście nerwów. Jak wyglądają kradzieże w Polsce i o czym powinni pamiętać kierowcy, by zwiększyć bezpieczeństwo swojego mienia?

Poniżej zbiór informacji na temat kradzieży aut w Polsce. Zachęcamy do lektury!

Kradzież aut ‒ co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że złodzieje dysponują nie tylko szeregiem umiejętności, dzięki którym potrafią włamać się do cudzego samochodu, ale także wiedzą z zakresu motoryzacji. Rabuś doskonale orientuje w kwestiach dotyczących rodzaju zabezpieczeń oraz w sposobach ich demontażu.

Wybór samochodu również nie jest przypadkowy, złodziej wie, jaki model ukraść, by sporo zarobić, orientuje się w cenach sprzedaży poszczególnych części, jak również całych pojazdów, wie też, jaki jest popyt na konkretne modele i wszelkiego typu części w danym rejonie.

Rabusie często dysponują specjalistycznym sprzętem, który jest pomocny podczas całej akcji. Mowa tutaj chociażby o skanerze i wzmacniaczu sygnału wysyłanego przez pojazd do kluczyka, czy o zagłuszaczach GPS.

Metody kradzieży samochodów

Jakie metody najczęściej wykorzystują rabusie?

  • Metoda na walizkę – niestety nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązania niekiedy są udogodnieniem dla złodziei. Rabusie potrafią w kilka sekund ukraść pojazd z bezkluczykowym systemem otwierania, czyli z keyless.
  • Na butelkę ‒ metoda stara jak świat, a wciąż działająca. Rabuś na tylnym kole umieszcza butelkę, kierowca odpalając auto słyszy dziwny hałas i najczęściej, zostawiając kluczyki w stacyjce, wysiada z auta, by sprawdzić co się dzieje. W tym momencie złodziej “wskakuje” do samochodu i odjeżdża w siną dal.

Inne metody to metoda  na stłuczkę, na śpiocha oraz  z przeszkodą na jezdni.

Najczęstsze miejsca kradzieży

Z jakich miejsc samochody znikają najczęściej? Przede wszystkim są to parkingi niestrzeżone, parkingi w pobliżu galerii handlowych oraz pobocza ulic. Zdarza się także, że złodzieje kradną samochody z posesji prywatnych, a nawet ze strzeżonych parkingów. Niestety, dobrze wyszkolony złodziej poradzi sobie z tłumem czy ze strażnikiem.

Zabezpieczenia antykradzieżowe

Jak widać, rabusie znają się na swoim fachu i warto dołożyć wszelkich starań, aby zabezpieczyć samochód. Liczą się tutaj zarówno ostrożność kierowcy — o ile mamy taką możliwość parkujmy w zamkniętym garażu i zawsze przechowujmy kluczyk z daleka od okien i drzwi wejściowych. Dobrze też zainwestować w zabezpieczenia antykradzieżowe. Na rynku dostępne są wysokiej jakości blokady, na przykład blokada skrzyni biegów czy specjalna blokada uniemożliwiająca zeskanowanie kluczyka.

Podsumowanie

Złodzieje doskonale wiedzą, jakie auta opłaca im się ukraść, mają wiele metod, wyposażeni są w pomocne narzędzia. Dobrze więc zrobić wszystko, by utrudnić rabusiowi całą akcję i uniemożliwić mu odjazd naszym pojazdem. Zalecana jest szczególna ostrożność, zawsze należy sprawdzić, czy aby na pewno zamknęliśmy pojazd i przechowywać kluczyk z dala od okien i  drzwi wejściowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *