Blog

Jakie są zalety blokad mechanicznych?

Skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu to podstawa. Powszechnie uważa się, że nie ma zabezpieczenia, którego dobry złodziej nie może pokonać. Być może tak jest, ale odpowiednia blokada skutecznie opóźni kradzież samochodu, a wydłużający się czas działa na naszą korzyść.

Rodzaje blokad mechanicznych 

W sytuacji próby kradzieży blokady fabryczne mogą nie wystarczyć. Złodzieje są przygotowani na ich szybkie i skuteczne otwieranie. Do standardowych zabezpieczeń dobrze dodać blokadę mechaniczną, która wzmocni ochronę auta przed kradzieżą. Wśród najpopularniejszych blokad mechanicznych znajduje się: 

  • Blokada skrzyni biegów (Joylock BMW) – montowane na drążku skrzyni biegów i odblokowywane kluczykiem. Nie ma możliwości zdalnego ściągnięcia blokady i wrzucenia biegu, a tym samym jazdy samochodem. Blokadę można zamontować samodzielnie.
  • Blokada kierownicy – unieruchamia kierownice, ale jej montaż jest bardziej skomplikowany (blokada znajduje się pod kolumną kierowniczą). Działa na podobnej zasadzie jak blokada skrzyni biegów i uniemożliwia jazdę bez ściągnięcia zabezpieczenia za pomocą kluczyka. 
  • Blokada pedałów – montowana na stałe, uniemożliwia wciśnięcie sprzęgła oraz gazu. 

Obie blokady mechaniczne cieszą się dużą popularnością i stanowią dobre zabezpieczenie przed kradzieżą, ponieważ zdjęcie blokad wymaga zaawansowanego sprzętu, a sama czynność trwałaby bardzo długo. 

Zalety blokad mechanicznych 

Blokada mechaniczna unieruchamia samochód w sposób trwały i pewny. Nie ma możliwości ruszenia pojazdem bez zdjęcia zabezpieczenia. Zaletą tego rodzaju blokady jest jej bezawaryjność (nie posiada elementów, które mogą się zepsuć). Co jeszcze przemawia za zabezpieczeniem mechanicznym?

  • Tani sposób na zwiększenie bezpieczeństwa –  im więcej blokad ma dane auto, tym spada ryzyko jego kradzieży. Nie ma powodu, dla którego warto ułatwiać złodziejom zadanie. Poza dodatkową trudnością w uruchomieniu samochodu, blokady mechaniczne pełnią rolę odstraszającą. 
  • Blokady nie ingerują we właściwości pojazdu – nie wpływają na poziom bezpieczeństwa samochodu i pasażerów np. nie zmieniają działania poduszki powietrznej. Nie są także mocno widoczne i nie wpływają na walory estetyczne. 
  • Zaskoczenie złodzieja – może nie spodziewać się dodatkowych zabezpieczeń. Element zaskoczenia działa na naszą korzyść, ponieważ złodziej zrezygnuje z kradzieży lub zajmie mu to zdecydowanie więcej czasu. 
  • Zabezpieczenia nie uszkadzają wnętrza samochodu 

Blokady mechaniczne zapewniają bezpieczeństwo i większy spokój właściciela pojazdu. Niezabezpieczony samochód, szczególnie popularnych marek, takich jak: BMW, Toyota, Ford, Volkswagen, kusi osoby polujące na części oraz chcące sprzedać model danej marki na czarnym rynku.

Podsumowanie

Blokady mechaniczne zdecydowanie górują nad fabrycznymi zabezpieczeniami, ponieważ są trudniejsze do demontażu, ale do zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa auta niezbędne są oba rodzaje zabezpieczeń. Trudno wyobrazić sobie samochód bez elektronicznego zamka i alarmu, ale dla wprawnego złodzieja nie jest to szczególnie trudna blokada. Z tego powodu warto kupić alternatywne zabezpieczenie np. blokadę mechaniczną skrzyni biegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *