Blog

Jakie są szanse na odzyskanie skradzionego auta?

Samochody wciąż znikają w polskich ulic, parkingów, a nawet z posesji prywatnych. Ile wynoszą szanse na odzyskanie skradzionego auta i jakie kroki należy podjąć, aby je zwiększyć? Zachęcamy do lektury! 

Odnalezienie skradzionego samochodu

Niestety szanse na odzyskanie skradzionego samochodu są niewielkie. Zgodnie ze statystykami tylko 20% skradzionych aut w nienaruszonym stanie wraca do właściciela. Większość pojazdów rozpływa się w powietrzu i ślad po nich ginie bezpowrotnie. 

Co dzieje się ze skradzionym samochodem? 

Trudności w zalegalizowaniu skradzionego samochodu są trudne, kosztowne i wymagają czasu. Właśnie dlatego ponad 90% skradzionych aut niemal od razu rozmontowywanych jest na części. Popyt na oryginalne, sprawne części z drugiej ręki jest bardzo duży i chętnych, którzy nie mają pojęcia, że zakupione części są kradzione, nie brakuje.  Wszystko to w znacznym zmniejsza szanse na odzyskanie skradzionego auta.  

Jak zwiększyć szanse na odnalezienie auta? 

Niezwykle ważny jest czas naszej reakcji, im szybciej zgłosimy kradzież na policję tym lepiej. Złodziej działa bardzo szybko ‒ wie, jak zdemontować auto i gdzie sprzedać najcenniejsze części, z każdą minutą nasze szanse maleją. Oczywiście to, jak szybko zauważymy, że auto zostało skradzione jest sytuacją losową, nikt regularnie nie sprawdza czy samochód znajduje się w miejscu, w którym został zaparkowany. Czy istnieje jeszcze jakiś sposób na zwiększenie szans na odzyskanie auta? Jedynym wyjściem jest profilaktyka, wśród dostępnych rozwiązań wymienić możemy takie, jak: 

  • Monitoring oparty na częstotliwości fal radiowych, który umożliwia namierzanie samochodu z dokładnością do kilku metrów, włącznie z pojazdami ukrytymi na parkingach podziemnych oraz w garażach. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że fale radiowe bardzo trudno zagłuszyć. 
  • Lokalizator GPS ‒ lokalizatory GPS również umożliwiają namierzenie auta, jednak sygnał takich urządzeń bardzo łatwo zagłuszyć, a to uniemożliwi namierzenie samochodu.  
  • Inne zabezpieczenia ‒ dobrze też zadbać o to, by nasze auto w ogóle nie zostało skradzione. Na rynku znajdziemy certyfikowane zabezpieczenia, których skuteczność wynosi aż 99%. Wśród takich zabezpieczeń wymienić możemy mechaniczną bądź elektroniczną blokadę skrzyni biegów, blokadę kierownicy czy specjalne zabezpieczenia dedykowane samochodom z bezkluczykowym systemem otwierania. 

Podsumowanie 

Ponad 90% skradzionych samochodów niemal od razu rozminowywania jest na części , a to w znacznym stopniu zmniejsza szanse na odzyskanie pojazdu. Zgodnie ze statystykami do właścicieli aut wraca w stanie nienaruszonym wyłącznie 20%  samochodów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *