Blog

Alarm samochodowy ‒ podstawowe informacje

Jednym z popularniejszych zabezpieczeń antykradzieżowych jest alarm samochodowy ‒ wymienione zabezpieczenie znajduje się w sporej większości samochodów.

Co warto wiedzieć na temat alarmu, jak działa takie zabezpieczenie i czy jest skuteczne? Poniżej kilka informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Alarm samochodowy – jak działa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób działa alarm samochodowy. Nowoczesne alarmy to, mówiąc najogólniej, system czujników, które połączone są z procesorem. Czujniki znajdują się w różnych miejscach w samochodzie.

W przypadku alarmu samochodowego niezmiernie ważne jest rozmieszczenie czujników. Dlaczego? Już wyjaśniamy! Umieszczenie czujników w nieodpowiednich miejscach może sprawić, że będą one działały nieprawidłowo, ulegną zawilgoceniu lub uszkodzeniu i całkowicie przestaną działać lub uruchomią się wtedy, kiedy nie trzeba, na przykład, gdy właściciel oprze się o karoserię.

Alarmy samochodowe

Wyróżniamy alarmy samochodowe jedno- i dwukierunkowe. Czy różnią się wymienione rozwiązania? Alarmy jednokierunkowe, jak już sama nazwa wskazuje, działają jednokierunkowo, oznacza to, że my możemy wysłać sygnał do procesora, na przykład włączyć lub wyłączyć alarm, ale nie odwrotnie, procesor nie może wysłać sygnału do nas.

W przypadku alarmów dwukierunkowych sterowanych aplikacją w dowolnym momencie możemy wysłać zapytanie dotyczące lokalizacji naszego samochodu czy też tego, czy drzwi są zamknięte.

Alarm samochodowy z powiadomieniem

Właściciele samochodów do wyboru mają różnego typu alarmy, między innymi alarmy z powiadomieniem. Takie rozwiązanie ma swoje plusy. W przypadku podejrzenia próby włamania, właściciel otrzymuje sms-a bądź sms-y z ostrzeżeniem, z danymi dotyczącymi lokalizacji pojazdu bądź prędkości, z jaką porusza się. Dzięki temu właściciel teoretycznie ma szansę, by zareagować, może zadzwonić na policję. W praktyce jednak różnie to bywa i, nim właściciel cokolwiek zdąży zrobić, rabuś znika wraz z pojazdem.

Alarm samochodowy – tak czy nie?

Oczywiście nic nie jest czarne lub białe. Istnieje szansa, że alarm nieco utrudni akcję złodziejowi, lecz czy ją uniemożliwi? Tego nie wiadomo. Nawet decydując się na nowoczesny system alarmowy, zyskujemy przede wszystkim możliwość śledzenia pojazdu, który tak naprawdę został już skradziony. Aby mieć pewność dotyczącą bezpieczeństwa auta, warto zdecydować się na zabezpieczenia z potwierdzoną skutecznością, na przykład na blokadę skrzyni biegów, która uniemożliwi złodziejowi odjazd pojazdem.

Podsumowanie

Alarmy samochodowe montowane są w wielu samochodach. Kierowcy do wyboru mają alarmy jedno- i dwukierunkowe, w tym alarmy wysyłające powiadomienie SMS. Montaż systemu alarmowego daje nam możliwość kontroli lokalizacji samochodu oraz tego czy drzwi do auta są zamknięte. Czy taka instalacja uchroni nasze mienie? Niekoniecznie. Aby zyskać poczucie bezpieczeństwa, warto dodatkowo zdecydować się na bardziej sprawdzone rozwiązania, na przykład blokadę skrzyni biegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *