Blog

Zakaz wjazdu diesli – na czym będzie polegać?

Rada Ministrów uchwaliła w październiku w 2021 roku w Polsce projekt zmiany ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Intencją tej ustawy ma być przede wszystkim zachęcenie zmotoryzowanych do inwestowania w zakup, między innymi samochodów elektrycznych, czy napędzanych wodorem itp. Co się zmieni? Czy zakaz wjazdu diesli do tej strefy będzie obowiązywał? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Strefy czystego transportu – co to takiego?

Strefami czystego transportu staną się wyznaczone przez gminę obszary, w których za darmo będą mogły przemieszczać się wyłącznie samochody elektryczne, zasilane wodorem lub też gazem ziemnym. Reszta pojazdów będzie miała ograniczoną możliwość wjazdu lub też całkowity zakaz.

W początkowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych wspomniano, że strefy te powstaną w Polsce w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Obecnie jednak Rada Ministrów odeszła od tego pomysłu i obszary te powstaną zarówno w mniejszych, jak i większych miastach, w których władze dobrowolnie zdecydują się na ten krok. Można natomiast przypuszczać, że uchwała ta zacznie obowiązywać w tych obszarach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest naprawdę wysoki.

Jakie zasady będą panowały w strefach?

Nie da się ukryć, że zasady będą dość restrykcyjne. Do strefy będą mogły wjechać tylko wyżej wspomniane pojazdy, a także samochody służb oraz auta wyłączone przez samorządy gmin z objętego zakazu. Bardzo możliwe, że strefy czystego transportu zostaną otwarte, między innymi dla nowocześniejszych samochodów spalinowych lub też pojazdów obsługiwanych przez osoby niepełnosprawne.

Czy będzie obowiązywał zakaz wjazdu diesli?

Analizując zapisy uchwalonej niedawno ustawy, można spodziewać się, że do czystych stref nie będą mogły wjechać na pewno samochody z silnikiem diesla starszego typu, czyli spełniającego normę Euro 4 lub wcześniejszą. Chodzi głównie o auta wyprodukowane przed rokiem 2011. Właśnie w przypadku tych pojazdów poziom emisji szkodliwych tlenków azotu jest uznawany za najwyższy.

Niewątpliwą zaletą tej uchwały będzie z pewnością zmniejszona ilość emitowanych spalin w określonych obszarach. Rozwiązanie to ma również zachęcić w przyszłości społeczeństwo do dokonywania bardziej przemyślanych zakupów samochodów.

Co ciekawe, warto wspomnieć, że władze gmin będą także mogły zezwolić właścicielom nieco starszych i nowszych pojazdów, napędzanych silnikiem diesla, na wjazd do stref czystego transportu. Pozwolenie to ma być jednak czasowe, wydane na 3 lata. Ponadto ma być ono także płatne oraz obowiązywać w określonych godzinach, od 9 do 17.

Osoby, które nie dostosują się natomiast do wymogów i złamią zakaz wjazdu do strefy czystego transportu, będą musiały zapłacić karę 500 zł.

Zakaz wjazdu diesli w innych krajach

Warto wspomnieć też, że podobne zapisy obowiązują również w innych krajach. W Niemczech, między innymi w Berlinie, Hamburgu oraz Darmstadcie są pewne obszary, gdzie żaden samochód wyposażony w silnik diesla nie może wjechać, podobnie jest we Francji, w Paryżu.

Co istotne, aby poruszać się samochodem po wielu europejskich miastach, trzeba wykupić specjalną plakietkę, która jest zezwoleniem na wjazd. Dodatkowo należy być właścicielem nowszego modelu auta. Starsze samochody objęte są zwykle całkowitym zakazem wjazdu.

W październiku 2021 roku w Polsce uchwalono zmianę ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Jeden z zapisów tej ustawy dotyczy tak zwanych stref czystego transportu. Do obszaru tego będą mogły wjechać, między innymi wyłącznie samochody elektryczne lub też nieobjęte zakazem. Istnieje natomiast duże prawdopodobieństwo, że pojazdy spalinowe starszego typu, w tym przede wszystkim te z silnikiem diesla wyprodukowane przed 2011 rokiem, nie będą mogły poruszać się w ogóle w strefach czystego transportu. Podobna ustawa istnieje już w niektórych krajach, np. Niemczech lub Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *