Blog

Odcinkowy pomiar prędkości

Choć rozwiązanie to działa raptem od kilku miesięcy, już pozwoliło na złapanie wszystkich osób, które często przekraczają prędkość na drodze. Czym jest odcinkowy pomiar prędkości? Gdzie został zamontowany, na czym polega jego fenomen?

OPP, czyli odcinkowy pomiar prędkości

Od 20 stycznia 2021 roku został uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1, który działa tam w dwóch lokalizacjach. Pierwsza z nich to odcinek mniej więcej od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego, ma on około 16 km, natomiast druga lokalizacja OPP biegnie od Kamińska do obwodnicy Częstochowy i ma aż 41 km długości.

Odcinkowy pomiar prędkości jest innowacyjnym rozwiązaniem pozwalającym na wychwytywanie osób nagminnie przekraczających prędkość na dłuższych odcinkach trasy, a co za tym idzie, pozwala na uniknięcie wielu wypadków i kolizji. Czy wiesz, że jazda nawet o 10 km/h wolniej może uratować czyjeś życie?

Jak działa system OPP?

Na każdym odcinku zostały zamontowane metalowe, wysokie konstrukcje, a na nich kamery, które odczytują numery rejestracyjne pojazdów. Pierwszy zestaw kamer znajduje się tuż na początku odcinka, drugi na końcu.

Po opuszczeniu kontrolowanego fragmentu jezdni, system wylicza średnią prędkość, z jaką poruszał się pojazd.  Po wyliczeniu średniej prędkości, wyliczana jest także prędkość na dużo dłuższej trasie. Na podstawie uzyskanych wyników wysyłane zostają mandaty – jeśli oczywiście dozwolona średnia prędkość została przekroczona.

Jest to naprawdę innowacyjne rozwiązanie pozwalające łapać kierowców nagminnie przekraczających prędkość, ów system działa lepiej niż standardowe fotoradary. Warto zaznaczyć, że odcinkowy pomiar prędkości został zamontowany już na bardzo wielu trasach. Można go znaleźć między innymi w okolicach Łuszczowa w województwie lubelskim, w województwie opolskim koło Kolbuszowa, w województwie podkarpackim i w wielu innych miejscach.

Fenomen OPP

Pomysł na zaprojektowanie i zrealizowanie budowy odcinkowego pomiaru prędkości powstał z potrzeby samych kierowców. Ów  system pozwala usprawniać pracę służb mundurowych, zapobiega licznym wypadkom oraz kolizjom, bardzo często ratuje życie.

Odcinkowy pomiar prędkości jest to system pomiarowy, który został zamontowany na drogach szybkiego ruchu w wielu województwach. Są to zazwyczaj kilkudziesięciokilometrowe fragmenty jezdni, na których sprawdzana jest prędkość poruszania się pojazdu. Pozwala to uniknąć wielu wypadków.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *